Postavku ove izložbe osmislio je autorski tim Ivan Stanić, Jelena Manojlović i Svetlana Mitrović

Izložba Tanka linija, nastala u saradnji Muzeja nauke i tehnike i Muzeja za istoriju farmacije Farmaceutskog fakulteta u Beogradu, otvorena je večeras u Galeriji 51 Muzeja nauke i tehnike.

Postavku ove izložbe osmislio je autorski tim Ivan Stanić, Jelena Manojlović i Svetlana Mitrović.

Jelena Manojlović je specijalno za Tanjug rekla da će posetioci Muzeja nauke i tehnike imati prilike da se upoznaju sa tankom linijom koja razdvaja otrov i lek.

Foto: Tanjug/Strahinja Aćimović

- Postavka izložbe aktuelna je i danas, jer se između ostalog bavi jestivim i otrovnim biljem u Srbiji i pokazuje sve mogućnosti farmaceutskih proizvoda - rekla je Manojlović.

Među najzanimljivijim artefaktima u postavci izložbe svakako su spiskovi otrovnih biljaka i životinja, koji se mogu naći na teritoriji Srbije, od kojih su neki preparirani i prvi put izloženi javnosti, kao što je specijlana vrsta autohtone otrovne škorpije.

Na otvaranju su izvedeni delovi prve srpske operete Vračara – Baba Hrka Davorina Jenka, koja je prvi put izvedena u Narodnom pozorištu, u čast proglašenja Kraljevine Srbije pre tačno 140 godina.

Foto: Tanjug/Strahinja Aćimović

Multidisciplinarni projekat Tanka linija je osmišljen sa idejom da se kontekstualizuje deo dinamične granice između leka i otrova i da se ukaže na važnost saznanja, prenošenja iskustva i savremenih naučnih dostignuća.

Fenomen granice između leka i otrova sagledavan je kroz prizmu istorije nauke i nasleđa: farmacije, medicine, etnologije, biologije, arheologije, pravne regulative, medija, kao i u širem društveno-istorijsko-prirodnjačkom kontekstu, sa teritorijalnim fokusom na područje Srbije.

Autor: Tanjug

#Izložba

#Tanka linija

#muzej nauke i tehnike