Uobičajno je miÅ”ljenje da pica potiče iz Italije, međutim, to nije tačno

Svake godine, 9. februara obŠµležava se Svetski dan pice.

Nema mesta na svetu na kojem se ne zna Å”ta je pica. Uobičajno je miÅ”ljenje da pica potiče iz Italije. Međutim, to nije tačno.

SmiŔljena je joŔ u antičkoj Grčkoj čim su Grci usavrŔili "tajnu" meŔanja braŔna s vodom. Isprva je to bio pljosnati hleb koji se pekao ispod užarenog kamena, a drevni "pica-majstori" premazivali su ga uljem pomeŔanim sa začinima.

Izgled kakav nam je danas poznat, poprimila je verojatno tek negdje krajem 16. ili početkom 17. stoleća, kada je iz Amerike u Evropu stigao paradajz, bez kog danas picu gotovo ne možemo zamisliti.

U 18. stoleću, ova "pogača premazana paradajz sosom" stiže do Napulja, u Italiji. Pica se, već tada pod tim imenom, počela peći i prodavati po trgovima.

Davne 1830. godine u Napulju je postojala prva picerija koja je poslovala u zatvorenim prostorijama. Pre toga, picerije su postojale samo kao prodajni pultovi na otvorenom. I danas, kada se pica raŔirila po celom svijetu, Napulj je ostao grad u kojem je pica viŔe od običnog jela.

Naziv pica potiče od reči "picea" i "piza" kojima su se na području Sicilije i Kalabrije na lokalnom dijalektu latinskog jezika nazivale pogače.

Svakog 9. februara, povodom Svetskog dana pice, u različitim delovima sveta održavaju se takmičenja i događaji.

Autor: redportal.rs