Оko 15 % komunalnog, ali i drugih vrsta otpada, kao što je pre svega, građevinski otpad, završava na divljim deponijama.

U Srbiji se godišnje generiše više od 11 miliona tona otpada, od čega je 2,3 miliona tona komunalnog otpada, saopšteno je iz Agencije za životnu sredinu povodom Dana planete Zemlje.

Direktor ove agencije Filip Radović istakao je u saopštenju da je, prema poslednjim raspoloživim podacima, iz 96 jedinica lokalnih samouprava u Srbiji locirano 1.984 divljih deponija. On je naveo da se većina otpada, više od 85% odlaže na sanitarnim i nesanitarnim deponijama, ali određeni dеo, oko 15% komunalnog, ali i drugih vrsta otpada, kao što je pre svega, građevinski otpad, završava na divljim deponijama.

Radović je dodao da je današnji dan Agencija posvetila rešavanju problema upravljanja komunalnim otpadom sa aspekta vođenja efikasne evidencije divljih deponija u Srbiji, te da je napravljena aplikacija "Ukloni divlju deponiju", koja ima za cilj da se precizno utvrde lokacije divljih deponija kako bi se što prije očistile.

Aplikacija se može preuzeti na linku http://sepa.gov.rs/apps/deponije/ukloni-divlju-deponiju.apk ili u narednim danima sa Google Play store. Prema njegovim rečima, kada se uoči divlja deponija pomoću ove aplikacije se ona uslika mobilnim telefonom i podaci se automatski šalju u bazu podataka Agencije za zaštitu životne sredine.

Dostavljeni podaci se prvo proveravaju, i nakon toga unose na mapu koja će kao javna biti dostupna na sajtu Agencije. Prijava je apsolutno anonimna.

Na ovaj način će, kaže on, svi prikupljeni podaci u roku od jednog do dva dana, biti dostupni i jedinicama lokalnih samouprava koji će moći da pravovremeno reaguju i uklone otpad sa divlje deponije.

On je napomenuo da niz lokalnih samouprava uklanja divlje deponije, ali na više od 90% čišćenih lokacija se deponovanje otpada ponovo vratilo, što ukazuje na potrebu izmene načina upravljanja otpadom u lokalnim samoupravama.

Autor: redportal.rs

#Smeće

#Srbija

#deponija

#otpad