Nesrećna žena je sedam dana nosila mrtav fetus

Jedna trudnica u Poljskoj umrla je nakon što je više od nedelju dana morala da nosi mrtvi fetus u materici. Bolnica u kojoj se lečila poriče da je u bilo čemu pogrešila, ali je pokrenuta istragu. Aktivisti za njenu smrt okrivljuju gotovo potpunu zabranu pobačaja.

Sličan slučaj prošle jeseni, kada je trudnica umrla nakon što su lekari odbili da prekinu trudnoću uprkos tome što su fetusu dijagnostifikovali fatalne urođene mane, podstaklo je masovne proteste protiv zakona o pobačaju. Sada se slične demonstracije ponovo planiraju u Poljskoj.

Vest o smrti Agnješke (37), iza koje su ostali muž i troje dece, objavila je porodica na društvenim mrežama. Za tragediju su okrivili bolnicu, rekavši da je Agnješka sedam dana bila prisiljena da nosi mrtvi fetus jer lekari nisu hteli da ga izvade iz straha da će povrediti blizanca iako je ona tražila pobačaj.

Blizanac je naknadno takođe umro, a oba fetusa su izvađena dva dana kasnije. Porodica tvrdi kako je bolnica potom pozvala sveštenika da organizuje sahranu. Međutim, razbolela se i sama Agnješka. Njena porodica veruje da se radilo o sepsi, po život opasnoj reakciji tela na infekciju. Nakon što je kasnije prebačena u drugu bolnicu, ubrzo je umrla.

"Apelujemo na pravdu i odštetu za smrt naše supruge, majke, sestre i prijateljice. Ovo je još jedan dokaz da vlada ima krv na svojim rukama", napisala je njena porodica.

Bolnica koja je prvobitno lečila Agnješku potvrdila je okolnosti njene smrti i smrti njenih fetusa: "Nakon smrti prvog deteta 23. decembra 2021. usvojen je pristup čekanja i praćenja jer je postojala šansa da se spasi drugo dete. Uprkos naporima lekara i drugi fetus je umro. Tada je odmah donesena odluka o prekidu trudnoće i 31. decembra postalo je moguće izvesti pobačaj u opštoj anesteziji."

"Nakon što se i Agnješka razbolela, lekari su preduzeli sve potrebne dijagnostičke i terapijske mere. Nažalost, stanje pacijentkinje onemogućilo je spašavanje njenog života", stoji u bolničkom saopštenju, u kojem je navedeno da je 23. januara bila pozitivna na korona virus. Umrla je 25. januara.

Bolnica je svoje saopštenje zaključila rekavši kako je "preduzela sve moguće i potrebne radnje da bi spasila živote dece i pacijentkinje" te da "na ponašanje lekara nije uticalo ništa drugo osim medicinskih procena, brige za pacijentkinju i njenu decu".

Pokrenuta istraga, aktivisti na nogama

Tužilaštvo u gradu Čestohova, gde se sve ovo dogodilo, danas je objavilo da je otvorilo istragu o dva potencijalna kaznena dela: izlaganju pacijenta riziku gubitka života i ubistvu iz nehata. Tužioci će ispitati članove porodice i bolničko osoblje, kao i medicinsku dokumentaciju i rezultate obdukcije.

Aktivisti veruju da je gotovo potpuna zabrana pobačaja, uvedena početkom prošle godine, dovela do toga da lekari nerado prekidaju trudnoću zbog straha od kaznenog progona. U mnogim slučajevima, tvrde aktivisti, to je rezultiralo pretnjama zdravlju, pa čak i životima trudnica.

Već se organizuju protesti u gradovima širom Poljske pod nazivom "Nijedan više", javlja Gazeta Viborča. Isti slogan korišćen je i tokom jesenjih protesta protiv zabrane pobačaja. Konzervativni pobornici ograničenja pobačaja odgovaraju da, čak i u pooštrenom obliku, zakon izričito dopušta pobačaj ako trudnoća preti životu ili zdravlju majke. Oni tvrde da su ovakve tragedije rezultat lekarske greške, a ne slova zakona.

Jedna od vodećih poljskih aktivistkinja protiv pobačaja, Kaja Godek, optužila je aktiviste da su "još jednom iskoristili tragediju" tako što su "instrumentalizovali smrt trudne žene za svoje političke strategije i kampanje za pobačaj". Nakon sličnog slučaja prošle godine, kada je preminula Iza, istraga je utvrdila da iza njene smrti stoji lekarska greška. Potom je poljsko Ministarstvo zdravlja izdalo uputstva bolnicama kako postupiti u takvim slučajevima.

Autor: Mondo

#SMRT

#poljska

#trudnica